Historie Epona

Na počátku vzniku EPONA z.s. v roce 1999 bylo nadšení několika dobrovolníků včele s Vandou Caskovou. Nové občanské sdružení bylo pojmenováno po keltské bohyni koní Eponě a vzniklo cíleně jako středisko hiporehabilitace. Nabízí hipoterapii jako doplněk komplexní péče handicapovaným občanům města Brna a Jihomoravského kraje, rekondiční ježdění, pedagogické ježdění pro tělesně i mentálně postižené, zdravotně oslabené a rizikové skupiny spoluobčanů. Zájemci o sportovní vyžití se mohou stát členy sportovního oddílu paravoltiže. V rámci sdružení pracuje mateřské centrum Koníček.

Zpočátku EPONA působila v  jezdeckém areálu Panská lícha v Brně – Soběšicích. V roce 2007 jsme se z důvodů stoupající finanční náročnosti provozu přestěhovali do obce Hostěnice u Brna, do bezbariérového jezdeckého areálu U Čapků. Vlastní terapie a aktivity probíhají v krásné zvlněné lesnaté krajině na samém okraji Moravského krasu.

Mimo této činnosti EPONA usiluje o rozvoj plnohodnotného života postižených osob i jejich rodin pořádáním společenských, kulturních a sportovních akcí, letních pobytových aktivit, kde nechybí přítel člověka – kůň.

EPONA má zkušený realizační tým jak pro provádění hipoterapie, tak i pro aktivity s využitím koní. Její členky mají více než 18 leté zkušenosti v hipoterapii, vedoucí terapeutka Vanda Casková se hipoterapii věnuje 29 let. Od počátku Epony se na její činnosti podílí MUDr. Martina Jansová. Dnes tým doplňují zaměstnankyně Epony – Martina Audová, instruktorka AVK a Renata Čapková, obě pracovnice v sociálních službách, Mgr. Michaela Krátká – speciální pedagog. Tým doplňuje mnoho dobrovolníků, ať už z řad bývalých pracovnic nebo našich přátel.

Členy týmu jsou i ti, bez kterých by to nešlo – naši koně. Účastníci hipoterapie i našich akcí rádi vzpomínají na trpělivého bílého Mahdího, černého krasavce Libera, mateřsky ochotnou Bublinu (Úhlavu), rošťáka Bártyho, poctivého Gena i velikého voltižního „tanka“ Davida. Dnes se do terapie zařazují další těžkotonážníci – šikovná Besina a krasavec Nero.

Naši koně jako první v republice úspěšně složili specializační zkoušky pro koně a pony zařazené do hiporehabilitace.

V roce 2012 jsme obhájili status „Středisko praktické výuky“ České hiporehabilitační společnosti a roce 2015 jsme získali ocenění „Středisko doporučené hiporehabilitace“.

Provoz hiporehabilitace je celoroční, jezdíme v týdenním režimu podle dohody s klienty v dopoledních a odpoledních hodinách, o víkendu mají koně volno. Pauzu mají koně v červenci, v srpnu probíhají táborové aktivity a volno mají i 3 týdny okolo Vánoc a nového roku. Pauzy se nám osvědčily a koně bez problémů pracují v hiporehabilitaci již více než 10 let.

Komentáře jsou uzavřeny.